Útmutató
az orvosi zsálya (Salvia officinalis) termesztéséhez
Őshazája a Földközi-tenger északi, meszes-karsztos, napsütötte domboldalai, de sokfelé termesztik is, hiszen sok betegség ellenszere, „üdve és megmentője” a beteg embernek – erre latin neve is utal: salvere, azaz megment, meggyógyít jelentéssel. Az ókorban vérzéscsillapítóként, fekélyek tisztítására használták, présnedve rekedtség és köhögés gyógyszere volt. A 17. században érdekes cserekereskedelem folyt a zsályával: a kínaiak, az Európában akkor még luxuscikknek számító kínai teáért cserébe, fizetségképpen zsályát kértek a holland kereskedőktől. Nagyra becsült fűszer és orvosság volt hazánkban is, Lippai János 1664-ben kelt Posoni Kert c. művében azt írja a zsályáról, hogy „orvosságul igen használ, ha borban vagy vízben megfőzik, s isszák minden méreg ellen”. Megismerve a zsálya gyógyerejét, feltehetjük újra a régi kérdést: „Cur moritur homo, cui crescit Salvia in horto.” (Miért kell meghalnia az olyan embernek is, akinek zsálya nő a kertjében?)
Az orvosi zsálya 50-80 cm magas, évelő félcserje, az ajakosok családjába tartozik. Gyökere mélyre hatoló és erősen elágazó. Szára idősebb korában elágazó, fás a hajtások keresztmetszete az ajakosokra jellemzően négyszögletes. Levelei lándzsásak vagy megnyúlt alakúak, molyhosan szőrözöttek, ezüstösen szürkés-fehér zöldek. Virágzata összetett álfüzér. A párta ibolyás kék, rózsaszín, fehér. Termése makkocska. Ezermagtömege: 7,5-7,8 g.
Hatóanyaga illóolaj, ami elsősorban a levelekben halmozódik fel. Az illóolaj főbb összetevői a tujon 30-60%, a cimol 15%, a kámfor 8% és a borneol. A drog erős antibiotikus és gyulladáscsökkentő hatású, torok- és szájöblögetőként használják, bizonyítottan izzadáscsökkentő, emésztési zavarok, hasmenés kezelésére is hatásos, emellett sajátos ízű, kiváló fűszer, elősegíti a zsíros ételek emésztését.
Környezeti igénye
Szárazságtűrő, melegigényes növény. A hótakaró nélküli, kemény telek jelentős fagykárt okozhatnak. A legtöbb talajtípuson sikeresen termeszthető. Mély fekvésű, nedves, agyagos, hideg területek nem alkalmasak a termesztésére. Déli fekvésű, vékony termőrétegű, köves talajokon jól terem. Talajzsaroló növény. A termőévekben közepes mennyiségű műtrágyaadagokat igényel, telepítés előtt szervestrágyázás is ajánlott. Magyarországon mindenütt termeszthető, de legeredményesebben a déli, védettebb területeken.
Elővetemény
Az orvosi zsálya 5-6 évig marad azonos helyen, ezért vetésforgón kívüli területen kell termeszteni. Előveteményre nem érzékeny, bármely más növény után telepíthető.
Talaj előkészítés
Az elővetemény betakarítása után el kell végezni a tarlóhántást. Az őszi mélyszántásig folyamatosan műveljük a talajt, hogy a gyomokat elpusztítsuk. Akár helybevetéssel, akár palántázással szaporítjuk, jól elmunkált, egyenletesen elsimított területet igényel.
Tápanyagellátás
A telepítés előtt a talaj előkészítéskor 20-30 t/ha szerves trágyát kell a talajba bedolgozni. Szervestrágyázás elmaradása esetén 60-80 kg/ha foszfor és 40-60 kg/ha kálium műtrágyát célszerű kijuttatni. A termő években közepes adagú nitrogén-foszfor-kálium műtrágya rendszeres adagolására van szükség.
Szaporítás
Az orvosi zsálya helybevetéssel és szabadágyi palántaneveléssel egyaránt szaporítható.
Állandó helyre vetés
A vetés optimális ideje október vége, november eleje. A magvakat 3-4 cm mélyre, 60-70 cm sortávolságra kell vetni. Vetőmagszükséglet 15-20 kg/ha. Amennyiben az őszi vetés elmaradt, tavasszal a legkorábban kell elvégezni.
Palántanevelés
A magvakat április-májusban jól előkészített talajba (szabadágyba) 20-25 cm sortávolságra vetik. Vetőmagszükséglet: 30-40 g/m2. Egy hektár betelepítésére 300-400 m2 palántanevelő terület szükséges. Nyár folyamán gondoskodni kell az öntözésről és a gyomlálásról. A palánták szeptemberre érik el a 15-20 cm-es magasságot, amikor már palántázó géppel kiültethetők. A kiültetés optimális ideje szeptember vége, október eleje. A palántákat 60-70 cm sortávolság és 30-40 cm tőtávolságra ültessük ki.
Mivel az orvosi zsálya kezdetben lassan fejlődik, Magyarországon biztonságosabb a szabadágyi palántaneveléssel előállított palántákkal történő telepítés.
Ápolás
Az ültetést követően a hajtások 15-20 cm-es magassága idején ajánlatos a tövek 8-10 cm-re történő visszavágása, így a növényeknél erőteljesebb a hajtásképződés és bokrosabbak lesznek.
Az első éves ültetvényben a rendszeres mechanikai gyomirtás (sorközkapálás) elengedhetetlen. Tavaszi telepítésnél a telepítés előtt két héttel Merkazin 2,5-3 kg/ha mennyiségével végezhető vegyszeres gyomirtás. A vegyszereket minden esetben legalább két héttel az ültetés előtt kell kipermetezni. A második és harmadik év tavaszán, a kihajtás előtt, ismét alkalmazható a Merkazin.
Egyszikű gyomok jelenléte esetén Dual Gold 960 EC 1,6 l/ha gyomirtó kombinációban is jó eredménnyel alkalmazható. Ugyancsak hatékony az egyszikű gyomok ellen a Fusilade S 1,8-2,5 l/ha adagban. Második év őszétől, kizárólag őszi kijuttatással javasolható a Hungazin DT 3-4 kg/ha adagban, valamint a Geonter 80WP 1,5-2 kg/ha mennyiségben. Egyszikű gyomok ellen Kerb 50WP 2,5-3 kg/ha ősszel való kipermetezése javasolható.
Növényvédelem
Magyarországon az orvosi zsályának jelentősebb kórokozója és kártevője eddig még nem jelentkezett. A növényt a hótakaró nélküli erős fagyok károsíthatják.
Betakarítás
Az ősszel kiültetett növényekből már a következő évben – egy alkalommal – hajtás vágható. A helybe vetett állomány csak a második évtől fordul termőre. A további években kétszer, néha háromszor is vágható. Az első vágásra a virágok megjelenése előtt – május végén, június elején – a második, esetleg harmadik vágásra az új hajtások kifejlődésekor (25-30 cm magasságnál) július végén, esetleg október elején kerülhet sor. Minden esetben a fásodott szárrészek feletti hajtásokat kell betakarítani. A betakarítás kisebb területen sarlóval, üzemi termesztésben kaszálva-rakodógéppel végezhető.
Illóolajnyerésre teljes virágzásban, a déli órákban vágják a zsályát, mivel ilyenkor a legmagasabb az illóolaj tartalma.
Termelőüzemi feldolgozás
A levágott orvosi zsálya zöldtömegét száríthatjuk természetes úton árnyékban, jól szellőztethető helységben, padláson vékonyan kiterítve. Mesterséges szárítás legfeljebb 40 oC-on TSZP szárítóberendezésben. Levéldrog előállítása esetén a megszárított hajtásokról lefosztják a leveleket.
Illóolaj-előállításra vágott orvosi zsályát azonnal a lepárlóüzembe kell szállítani. Ha nem ezt tesszük, akkor csökken az illóolaj-tartalom. Beszáradási arány: 4-5:1. Négy-öt kg friss anyagból egy kg száraz lesz. Várható hozam az első évben, ősszel telepített állomány esetén 0,25-0,4 t/ha, második és harmadik évben 0,8-1,5 t/ha herba, illetve 0,8-1 t/ha folium (levél drog). Várható illóolajhozama: 8-10 kg/ha.
A száraz áru zsákokban, vagy bálazsákokban tárolható, tiszta, szellőztethető helyiségekben.
Az illóolajok tárolása legtöbb esetben fémedényekben, kannákban, tartályokban történik. Kisebb mennyiségű olaj tárolására az üvegedény a legmegfelelőbb. A tárolóedények jól zárhatók, sötét falúak legyenek.
Általános minőségi követelmények
Az Európai Gyógyszerkönyv (VIII.) szerint a drog a növény szárított levele, valamint illóolaja.
A drognak legalább 1,5% illóolajat kell tartalmaznia. A levéldrog a Gyógyszerkönyv szerint legfeljebb 5% növényi részt, idegen anyagból maximum 1%-ot tartalmazhat.

A drog nem lehet dohos, penészes, idegen szagú. Nem tartalmazhat mérgező vagy ártalmas más növényi részeket. Rovarirtó szerek, növényvédő szerek porát, rovarokat és azok lárváit nem tartalmazhatja.
Ajánlott ellenőrzési és szaktanácsadási időpontok
1. Ősszel a talaj-előkészítés, vegyszerezés, vetés, kiültetés időszakában.
2. Az első vágás előtt (május vége, június eleje).
3. A második vágáskor (július).