Útmutató
a levendula (Lavandula angustifolia, Lavandula intermedia) – valódi - és hibrid levendula termesztéséhez
Látványa, virágainak illata az évszázadok alatt összefonódott a hűsítő nyugalom és a tisztaság fogalmával, neve a latin eredetű lavare - mosni ige származéka. Az ókori görögök és rómaiak antiszeptikumként használták, fertőtlenítő és nyugtató hatását fürdővízbe téve is élvezték. Dél-európai növény, hazája a Földközi-tenger nyugati térsége (de rokonfajait Indiában és Tibetben is használták). A középkorban a levendula is bekerült a virágénekek csokrába: a 16. század végéről származó erkölcsbotanikai könyv, a Koszorú, minden egyes virága egy-egy nemes emberi értéket jelenít meg, köztük a levendula a megelégedés és a takarékosság erkölcsi értékét képviseli. Mindemellett „a Levendulában sok fűszerszámos gyönyörűség vagyon”, emiatt hazánkban is nagy területeken termesztik: a 18. század óta Pannonhalmán és az 1920-as évektől a Tihanyi-félszigeten. Az itt termő levendula hungarikum gyógynövénynek számít.
A nemzetség fajai közül a valódi (francia) levendula – Lavandula angustifolia – valamint a hibrid (angol) – Lavandula intermedia – rendelkezik nagyobb jelentőséggel. Hatóanyaga az illóolaj, ami a virágzatban halmozódik fel. A drog a teljes virágzás idején gyűjtött és megszárított virág (Lavandulae flos). Az illóolaj főbb összetevői a linalil-acetát és a linalool. Görcsoldó, emésztést javító, nyugtató, külsőleg reuma, ideggyulladás kezelésére használható. A virágdrog forrázatát, mint nyugtatószert alkalmazzák ideges, feszült állapotok, túlterheltség esetén. Fokozza az epeműködést. Felhasználja a levendula illóolaját a kozmetikai- és illatszeripar is.
Mindkét levendulafaj évelő, félcserje, az ajakosok családjába tartozik.
Valódi levendula
Gyökérzete sűrűn elágazó, mélyre hatoló (3-4 m). Szára zömök, barna parával fedett, bokrosan elágazó, félgömb alakot képez. A jól fejlett levendula bokor 40-60 cm magas és 80-100 cm átmérőjű. Levelei szálasak vagy keskeny lándzsa alakúak, 3-5 cm hosszúak, 0,2-0,5 cm szélesek. Virágzata hengeres álfüzér, örvei a virágzatban lazán helyezkednek el. A virágzat színe ibolyás kék, de vannak világoskék, sőt fehér színű egyedek is. Termése makkocska. Ezermagtömege: 0,8 – 1 g. Illóolaj-tartalma: 0,5-4%.
Hibrid levendula
Gyökérzete mélyre hatoló, elágazó. A növény magassága 80-100 cm, bokorátmérője elérheti a 150 cm-t is. Levelei szálasak vagy keskeny-lándzsásak, 5-7 cm hosszúságúak, 0,8-1 cm szélesek, virágzata álfüzér, az örvök a virágzatban szorosan helyezkednek el. A virágzat színe ibolyás kék, kissé szürkés árnyalattal. Csíraképes magot nem érlel. Illóolajtartalma 1-9%.
Mindkét faj hosszú életű, akár 20-30 évig is élnek, termesztésben általában 15-17 évig tartják.

Angol levendula Francia levendula
Környezeti igénye
Szárazságtűrő növény. A száraz, mésztartalmú, középkötött talajokat kedveli. Meleg- és fényigényes, a téli fagyokat jól tűri, fagykárt csak az igen hideg, hótakaró nélküli teleken szenvednek. A késői fagyok tavasszal – amikor a növekedés már megindul – különösen a hibrid levendulánál, a zöld részek visszafagyását okozhatják. Déli fekvésű, száraz lejtők betelepítésére alkalmas növényfajok.
Elővetemény
A levendulaterületek vetésforgón kívül helyezkednek el. 15-20 évig is elfoglalják a területet. Az előveteményre nem érzékenyek, de viszont más növényeknek rossz előveteménye, mert gyomos terület marad utána.
Talaj-előkészítés
A levendulát általában 15-20 termőévre telepítik, ezért a terület-előkészítést célszerű a telepítés előtt egy évvel elkezdeni.
Főbb műveletek:
· szükség szerint terepegyengetés
· szervestrágyázással (35-50 t/ha) összekapcsolt őszi mélyszántás
· tavasztól nyárig talajművelés vagy zöldtrágya-növénytermesztés és bedolgozás
· ültetés előtt 1,5-2 hónappal műtrágyázással (foszfor és kálium) összekapcsolt sekély szántás
· rögmentes, sima felületű ültetőágy-készítés (tárcsa, fogas, esetleg henger)
Tápanyagellátás
A telepítés előtt a szerves trágyán kívül általában 70-90 kg/ha foszfor és 100-120 kg/ha kálium hatóanyagot juttatnak a talajba. A termőültetvények tápanyagellátására évente 60-100 kg/ha nitrogén, 50-60 kg/ha foszfor és 80-120 kg/ha kálium hatóanyag kijuttatása elegendő. A túlzott ellátás, különösen nitrogénből nem hatékony, sőt virághozam csökkentő is lehet.
Szaporítás
A valódi levendula magvetéssel és fás dugványozással, a hibrid levendula csak dugványozással szaporítható.
Valódi levendula szaporítása palántaneveléssel:
A palántákat legcélszerűbb szabadágyban felnevelni. Erre a célra öntözhető terület szükséges. A magvetés ideje november eleje (tél alá vetés). Tavaszi vetés esetén a magot előzetesen fagyasztani kell (hűtőszekrény). Sortávolság: 20-40 cm, vetésmélység: 1-1,5 cm, vetőmagszükséglet: 5-9 kg/ha, melyből 500-800 ezer db palánta nevelhető fel.
Palántanevelés ápolási munkái:
· rendszeres öntözés és gyomlálás
· visszavágás – az elágazódás fokozására – először a bimbók megjelenésekor, majd egy hónappal később, és nyár végén ismét.
Valódi és hibrid levendula szaporítása dugványozással:
Gyökeres dugvány előállítására mindkét levendula faj alkalmas. A dugvány gyökereztetés leggyakrabban szabadágyban (ritkábban szaporító ládában) történik. Jó gyökeresedésre csak öntözhető területen lehet számítani. Magyarországon a tavasztól-őszig tartó gyökereztetés terjedt el. A dugványnak való hajtásokat tavasszal (április elején) szedik az anyatelepről. E célra a legalkalmasabbak a 15-18 cm-es ágvégek, amelyek alsó fele fásodott. A dugványokat 10-15 cm-es sortávolságra, 5 cm tőtávolságra és 5-8 cm mélyre „szúrják” a talajba (vagy a szaporító láda termesztő közegébe).
Ápolási munkák a dugvány gyökereztetésének ideje alatt:
· rendszeres (kezdetben gyakori, később ritkább) öntözés
· rendszeres mechanikai gyomirtás
· dugványok visszavágása 12-15 cm magasságban, először az első bimbók megjelenésekor, majd szükség szerint, újabb bimbók megjelenésekor, 3-4 hetente ismételve.
A gyökeres dugványokat közvetlenül a telepítés előtt célszerű felszedni.
Telepítés, ültetés:
A telepítést legjobb októberben elvégezni. A tavaszi kiültetés általában nagyobb tőhiánnyal és kisebb termőképességgel jár.
Az ültetés sor- és tőtávolsága az ültetvény ápolására használt gépektől (munkaszélesség) függ. A valódi levendula esetében alkalmazott sortávolság általában 1-1,5 m, tőtávolság 50 cm. A hibrid levendula tenyészterülete nagyobb, 180 cm sor- és 60 cm tőtávolságra ültetnek.
Ápolás
· Az új telepítésű ültetvények sajátos ápolási munkája a visszavágás. Az első évben általában június elején (az első virágszárak megjelenésekor) kell 10-12 cm magasságban visszavágni a növényeket. A második évben kora tavasszal, közvetlenül a hajtásnövekedés megindulása előtt, célszerű a visszavágást 15-18 cm magasságban elvégezni. Legjobb avval a géppel visszavágni, amellyel majd a betakarítást akarjuk elvégezni.
· A termő ültetvények elengedhetetlen évközi ápolási munkája a talajlazítás sorközművelés, évenként 2-3 alkalommal.
· Az ültetvények gyommentesen tartásához számos gyomirtószer alkalmazható. Az 1-2 éves állományok védelmére a kihajtás előtt 3-4 kg/ha Merkazin permetezhető ki. Az egyszikű gyomok megjelenésekor már az első évben alkalmazható a Fusilade 1,8-3 kg/ha adagban, a bimbók megjelenéséig. A harmadik évtől a Hungazin DT 3-4 kg/ha adagban, kizárólag az őszi hónapokban (október vége-november eleje) hatékony. Az ellenálló kétszikű gyomok ellen, a vegetáció kezdete előtt, adható 1,2 – 1,5 l/ha Statane 250EC.
Növényvédelem
A levendulának Magyarországon jelentős kórokozója és kártevője még nem jelentkezett.
Betakarítás
A virágzat illóolaj-tartalma a teljes virágzáskor a legnagyobb. Ez a betakarításra legalkalmasabb időpont 7-8 napig tart. Nagyobb ültetvények esetén ezért már a virágzás kezdetén meg kell kezdeni a betakarítást. Illóolaj és virágdrog-előállításra egyaránt csak a virágzatot kell levágni. A vágás kézzel vagy speciális levendulaarató géppel, vagy megfelelően átalakított kaszálva rakodó géppel végezhető.
Termelőüzemi feldolgozás
Virágdrog előállítása esetén a vágást szárítás (TSZ szárítóberendezés) követi, majd a virágokat a virágzati tengelyről (szár) le kell morzsolni, és a szárrészektől meg kell tisztítani (tisztítógépen átengedni – triőr). Illóolaj előállításkor a levágott virágzatot a vágás után közvetlenül le kell párolni.
A várható hozam függ az ültetvény korától. Várható nyers virághozam a telepítés évében 0,6-0,7 t/ha (hibrid levendula 1-1,5 t/ha). A második évben 1,5-2 t/ha (hibrid levendula 2,5-3 t/ha), a harmadik évben 3-3,5 t/ha (hibrid levendula 4-4,5 t/ha), a negyedik és további években 3-4 t/ha (hibrid levendula 5-7 t/ha). Általában 8-10 kg nyers virágból 1 kg száraz drog nyerhető.
Illóolaj-előállítás esetén második éves állományban 3-6 kg/ha, majd negyed-ötöd évtől 20-25 kg/ha (hibrid levendula 50-70 kg/ha) illóolaj várható.
Virágdrogot papírdobozban, az illóolajat zárt edényben, fénytől védve kell tárolni.
Általános minőségi követelmények
A száraz virágdrog (Lavandulae flos) és a levendula illóolaj (Lavandulae aetheroleum) az Európai Gyógyszerkönyvben hivatalos drogként szerepel.

A virágdrog illata kellemes és jellegzetes. A növény egyéb részeiből legfeljebb 5%-ot tartalmazhat. Szürke virágból legfeljebb 10%-ot tartalmazhat. Az idegen növényi részek mennyisége maximum 1%. 1000 g drogra számítva legalább 1,5 ml illóolajat kell tartalmaznia.
A valódi levendula illóolaja sárga vagy sárgászöld színű, kellemes, levendulára emlékeztető illatú.
Ajánlott ellenőrzési és szaktanácsadási időpontok
1. Talaj-előkészítéskor (október)
2. Szabadágyi magvetéskor (november eleje)
3. Első visszavágáskor (április)
4. Esetleges dugványozáskor (április)
5. Kiültetéskor (október)
6. Vegyszeres gyomirtásnál (kihajtás előtt, március vége)
7. Szárításkor (közvetlenül a betakarítás után).