Útmutató az
orvosi kamilla (Matricaria recutita syn. Chamomilla recutita) termesztéséhez
E virág nélkül nem sokra jutunk...szin
te minden nyavalyában alkalmazható.” - írta róla Hieronymus Bock, a „Gyógyfüvek Atyja” a 16. század első felében. A Kelet-Európában és a Közel-Keleten őshonos növény hazánk területén is vadon terem, régóta jelentős gyógynövényünk. Melius Péter Herbáriumában azt is leírja, hogyan kell olajos kivonatot készíteni a „nemes szekfűből”. A népi gyógyászatban azt tartották róla, hogy: „A szikfüvet nem múlja felül egy gyógynövény se a világon. Mindenről jó.” A középkorban gyökerező szemlélet szerint vannak olyan gyógyító csodafüvek, amelyek minden betegségre hatásosak, ezeket a növényeket, szereket panáceának nevezzük. (Panakeia a görög mitológia istenleánya, a gyógyítás legfőbb istenének, Aszklépiosznak egyik leánya volt, míg a másik, Hügeia, nevét a higiéne - közegészségtan - viszi tovább.)
A kamilla áttelelő, egyéves, lágyszárú növény, a fészkes-virágzatúak családjába tartozik. Gyökere orsószerű, gyengén elágazó, sekélyen helyezkedik el a talajba. Szára hengeres, felálló vagy elfekvő, a termőhelytől függően 50-80 cm magas. Levelei ülők, kopaszok, sallangosan szeldeltek, a sallangok fonalasak, szórt állásúak. Végálló fészekvirágzatában a vacokkúp (fészektányér) először félgömb alakú, majd a virágnyíláskor megnyúlik, kúpos és üreges lesz. A virágzat kétféle virágból áll: 12-18 darab fehér, nyelves, nőivarú sugárvirágból és középen, a fészektányéron elhelyezkedő, száznál is több sárga, csöves, kétivarú (hímnős) virágból. Április második felétől, június elejéig virágzik. Fővirágzáskor a fehér nyelves virágok vízszintesen, a hossztengelyre merőlegesen állnak, a virágzás vége felé lehajlanak . Termése 1-1,5 mm hosszú, szürkésfehér kaszat. Ezermagtömege: 0,02-0,07 g.
A virágdrog (Matricariae flos) számos teakeverék, kivonat és tinktúra alkotója. Közismert a kamillatea gyulladáscsökkentő valamint görcsoldó hatása. Jó eredménnyel használják gyomor- és bélnyálkahártyák gyulladása és fekély esetén. Légúti megbetegedéseknél inhalációra (gőzölés) alkalmazzák. Külsőleg szemborogató, fogínyerősítő, sebgyógyulást elősegítő hatású. Illóolaját a gyógyszeriparon kívül a kozmetikai ipar is hasznosítja (bőr- és hajápoló készítmények, szappanok).
A drog hatóanyagai: illóolaj, aminek legfontosabb összetevője a kamazulén, valamint bizabolol és származékai; a nem illékony hatóanyagok közül flavonoidok, nyálkaanyagok és kumarin.
Környezeti igénye
Fényt és meleget kedvelő növény. A szárazságot jól tűri, de a csírázáshoz és a szárbainduláshoz a csapadék nélkülözhetetlen. A szikes talajok jellegzetes növénye, ezért sokáig szikkedvelőnek tartották, de csak jól tűri a nátriumsó jelenlétét. Jobb talajokon növekedése és fejlődése kedvezőbb. Gyakorlatilag minden talajtípuson jól terem, gazdasági okok miatt azonban olyan talajokon célszerű termeszteni, amelyen más növények gazdaságosan nem hasznosíthatók.
Magja 2-3 évig is csirázóképes, de a talajban elfekvő magjai akár 10-12 évig is képesek gyomosítani. A magvak csírázásához fény szükséges, 6-7 oC-on már csírázásnak indul, de az egyenletes keléshez 20-25 oC szükséges.
Elővetemény
A kamillát legcélszerűbb monokultúrában, 4-5 évig ugyanazon a helyen termeszteni. Ez nem azt jelenti, hogy 4-5 éves ciklus alatt csak egyszer kell vetni, hanem azt, hogy 4-5 éven keresztül ugyanarra a helyre vetjük. Egyéb más növényre nem érzékeny, bármi után vethető, csak a terület ne legyen túl fertőzött gyomokkal.
Talaj-előkészítés
Nagyon fontos a jó vetőágy készítése. Az elővetemény (kamilla vagy más növény) lekerülése után a területet tárcsáztatni kell (esetleg sekély szántást végezni) ezután hengerezéssel és más műveletekkel egyenletes, sima felületű és tömör vetőágyat kell készíteni.
Tápanyagellátás
A kamilla az első évben csak gyenge homokos talajon igényel műtrágyázást. A második évtől a vetés előtt 60-70 kg/ha foszfor, 50-70 kg/ha kálium és 10-40 kg/ha nitrogén műtrágya kijuttatása indokolt. Tavasszal 40-60 kg/ha nitrogén műtrágya mennyiséget kell kiszórni. Harmadik évtől, ha nem műtrágyázunk, a kamilla „eltűnik” a területről, mivel a talaj tápanyagkészlete kimerül. (Az itt leírtak a monokultúrás termesztésre vonatkoznak.)
Szaporítás
Optimális vetésideje Magyarországon augusztus vége, szeptember eleje (a legkorábbi tavaszi vetéssel is alig fél termésmennyiség érhető el a nyár végi vetéshez viszonyítva). A kamilla termése fényen csírázik, ezért talajfelszínre kell vetni. Vetésre többnyire kamilla-kribrátumot (30% kaszattermés, 70% száraz csöves virág keveréke) használnak, 9-10 kg/ha mennyiségben. Az első évben ajánlatos jó csírázóképességű, tiszta kaszattermést vetni 3 kg/ha mennyiségben.
A vetés általában felemelt csoroszlyás vagy csúszótalpas vetőgéppel (felszínre vetés miatt) 12 cm sortávolságra történik. Vetés után közvetlenül a hengerezés elengedhetetlen. Kamillavetés után a magtakaró borona használata tilos. Kis területen a vetést kézzel, talajfelszínre szórva végezhetjük el. Ebben az esetben is a vetést hengerezni kell.
Ápolás
Az orvosi kamilla monokultúrás termesztésének feltétele a vegyszeres gyomirtás. Tavasszal, április elején Afalon 2-2,5 kg/ha egyenletes kipermetezése ajánlható. Kétszikű, ellenálló gyomfajok ellen a kamilla szárba indulása előtt Mecomorn 500SL vagy Duplosan DP 1,8-2 kg/ha adagjával végzett permetezés ad jó eredményt. Amennyiben a permetezés időpontjában erősen tűző napfényes az idő, ajánlatos a permetezést a késő délutáni órákban elvégezni. Ellenálló egyszikű gyomok tavaszi irtására jól bevált a Fusilade S 2-4 l/ha adagolással.
Növényvédelem
Esetenként a kamillát a virágzás kezdetén tripsz fajok, levéltetvek károsíthatják. Ellenük a használatos rovarölő szerekkel védekezhetünk.
Betakarítás
Az orvosi kamillát akkor kell betakarítani, amikor a virágok zöme kinyílt, a fehér nyelves virágok vízszintesen állnak. A virágzat ekkor tartalmazza a legtöbb hatóanyagot. A virágzás előrehaladtával az illóolaj-tartalom fokozatosan csökken.
A korai betakarítás apró és kevesebb drogot, a késői betakarítás pedig széteső (lisztesedő) drogot eredményez. A kamilla betakarítása korábban kézzel, gereblyéhez hasonló, rövid nyelű szedőfésűvel, ma pedig már speciális kamilla-betakarító kombájnnal történik. Kisebb területeken ma is szedőfésűket használnak. Fontos, hogy a fészekvirágzatok levágása rövid szárrészekkel történjen. A hosszabb szárrészt speciális szártalanító géppel vágják le. A leszedett virágzatot azonnal szárítani kell. Az illóolaj-előállításra termesztett kamillát általában járvaszecskázó-géppel takarítják be. Mivel csak a virágzat tartalmaz illóolajat, a gépi vágás magasságát úgy kell beállítani, hogy a levágott anyagba kevés szárrész kerüljön. A kamilla az időjárástól függően egyszer vagy kétszer vágható. A másodvirágzást illóolaj-előállításra célszerű felhasználni.
Termelőüzemi feldolgozás
A vadon termő állományról gyűjtött kamillavirágzat mesterséges és természetes úton is szárítható. Nagyobb üzemekben a friss virágzatot előbb 50-60 oC-on, majd a száradás előrehaladtával a hőfok csökkentésével szárítják. Természetes úton, pl. padláson, vékonyan kiterítve is lehet szárítani. Ebben az esetben a virágzat forgatás nélkül megszárad, és nem törődik. Jól bemelegedő, szellőző padláson a virágzat 5-6 nap alatt megszárad. A megszáradt virágokat seprővel óvatosan kupacokba kell halmozni.
A géppel (kombájn) levágott kamillavirágot speciális rostákkal tisztítják, amelyek teljesítményét és szerkezetét a kamillaszedő kombájnhoz igazítják. Először a hosszú szárral levágott virágokat távolítják el – ezek illóolaj lepárlásra kerülnek. Majd a virágokat – megfelelő lyukbőségű rostákon áteresztve, azonnal a szárítóüzembe szállítják. A TSZP igen alkalmas a kamillavirágzat szárítására. A műszárítóban szárított kamillavirágzatot hűtés és pihentetés után szártalanító gépen eresztik át.
A TSZP igen alkalmas a kamillavirágzat szárítására. A műszárítóban szárított kamillavirágzatot hűtés és pihentetés után szártalanító gépen eresztik át.
A virágdrog tárolása kartondobozokban történik.
Várható hozam: 0,5-2 t/ha nyers virág, amiből 0,1-0,5 t/ha száraz drog állítható elő. Illóolaj-előállításra – gépi vágással – 4-8 t/ha virágos szár takarítható be.
Általános minőségi követelmények
Az orvosi kamilla virágzata és illóolaja a Magyar Gyógyszerkönyvben Matricariae flos (kamilla virág), illetve Matricariae aetheroleum (kamilla illóolaj) elnevezéssel szerepel.

A virágdrognak legalább 0,4% illóolajat kell tartalmaznia. A virágokon 5 cm-nél hosszabb kocsány nem lehet, levéltöredék legfeljebb 5% lehet. A III. sz. rostán 10%-nál nem lehet több leszitálható rész. Idegen növényi rész maximum 4%, ezen belül más kamilla fajok legfeljebb 0,1%-ban fordulhatnak elő.
Az illóolajnak legalább 2,5% kamazulént és 10% bisabolt kell tartalmaznia.
Ajánlott ellenőrzési és szaktanácsadási időpontok
1. Vetés előtt, talaj-előkészítéskor, vetéskor (augusztus vége szeptember eleje)
2. Vegyszeres gyomirtáskor (április eleje)
3. Betakarítási időpont megállapításakor, vágáskor (június eleje)
4. Szárítás menetének meghatározásakor, betakarításkor (június eleje)