Útmutató
a citromfű (Melissa officinalis) termesztéséhez
A citromfű vagy más néven méhfű, citromra emlékeztető illatú, évelő, illóolajos növény.
A méhfű, azaz a Melissa nevet méheket csalogató, jó mézelő virágai miatt kapta, mely tulajdonsága a méhrajok befogásának ajánlott módja volt az ókorban. Hazája Dél-Európa és Elő-Ázsia, ahonnan a régi görög, római s az arab orvosok is megismerték. A középkori kolostorok kertjeiből a szerzetesek közvetítésével terjedt el Kelet-Európában, nemcsak a gyógyfű maga de a belőle készített nagy hírű párlat, a karmelitavíz , régi korok mindenható csodaszere.
A citromfű drogját a levelek és a leveles hajtások adják. Teakeverékek alkotórésze, önállóan is kellemes ízű teát készíthetünk belőle. A nyugtató hatású és gyomorpanaszokat enyhítő teakeverékek fő alkotórésze, de étvágy- és ízjavítóként is használják. Illóolaja antivirális és antibakteriális hatású.
A citromfű az ajakosok családjába tartozó félcserje, amely hazai viszonyok között 3-5 évig eredményesen termeszthető ugyanazon a helyen. Gyökerei a gyökértörzs csomóiból erednek, vékonyak és barnás színűek. A gyökértörzs alleveleinek hónaljából olyan kúszó tarackok erednek, melyek a végükön felemelkednek, és a föld feletti hajtásban folytatódnak. Szára 40-80 cm magasra megnő, felálló. Levelei átellenesek, tojásdadok, csipkés-fűrészesek, felületük hólyagos. A virágok a levelek hónaljában, álörvökben helyezkednek el, bimbósan sárgák, majd fehérek. Jó mézelő növény, virágai bőségesen termelnek nektárt. Makkocska termései tojásdadok, majdnem feketék. Ezermagtömege 0,6 – 0,7 g.
Környezeti igénye
A citromfű meleg és fényigényes növény. A fagyokkal szemben érzékeny, s ez az idősebb állományoknál fokozottabban jelentkezik. A szélsőséges talajokat kivéve mindenütt jól megterem. Mivel gyökérzete 20-30 cm mélyen helyezkedik el a talajban, termesztése a könnyen melegedő, mélyrétegű, tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajokon a legeredményesebb.
A szárazságot elég jól tűri, de nagy tömegű drogot csak öntözéssel ad. Aszályos időjárás esetén az állomány kipusztulhat.
Magvai nehezen csíráznak, a csírázási hőmérséklet minimuma 10-12 oC, optimuma 18-20 oC.
Elővetemény
A citromfű az előveteménnyel szemben nem túlságosan igényes, de célszerű jól istállótrágyázott kapás növény után termeszteni, mivel tápanyagigényes. Önmaga után csak 4-5 évvel ültethető az esetleg fellépő fertőzésveszély miatt.
Talaj-előkészítés
A talaj-előkészítés minőségével szemben támasztott igény függ a szaporítás módjától. Magvetés esetén az őszi mélyszántást tavasszal gondosan és szakszerűen el kell munkálni, hogy apró mag vetésére alkalmas legyen. Ebben az esetben fontos a vetés előtti és utáni hengerezés. Palántázáskor is hasonló módon készítjük elő a talajt, de a henger használata nem szükséges.
Tápanyagellátás
Tápanyaggal kevésbé ellátott talaj esetében célszerű az őszi mélyszántáskor 20-30 t/ha mennyiségű szerves trágyát kijuttatni.
Termő években egyenletes műtrágyázást igényel, amely 60-70 kg/ha N, 40-50 kg/ha P2O5 és 70-80 kg/ha K2O hatóanyagot tartalmazó műtrágya talajba juttatását jelenti. A N dózis felét célszerű fejtrágyaként, az első vágás után kijuttatni, melyet a citromfű a hozam növekedésével meghálál.
Szaporítás
A citromfű háromféleképpen szaporítható: helybevetéssel, palántázással és tőelosztással.
A helybevetés eredménye bizonytalan lehet, mert a citromfű magja nehezen és lassan csírázik (több mint 3 hét), s a csíranövények növekedése elhúzódik. A vontatott kelés miatt az elgyomosodás veszélye áll fenn, ezért célszerűbb a citromfüvet palántaneveléssel termeszteni.
A palántanevelés kétféleképpen történhet:
Ø Február végén vagy március elején a magot melegágyba illetve fűtött fóliasátorba vetjük. Így április végén, május elején kiültethető palántákat kapunk.
Ø Az előkezelt vetőmagot március végén, április elején szabadföldi ágyásba vetjük, ha szükséges fóliával takarjuk. A palánták augusztus végén, szeptember elején kiültethetők.
A kelési idő csökkentésére a magot 14-16 óráig 24-25 oC-os vízben áztatjuk, majd 25-30 óráig fagypont körüli hőmérsékleten hűtjük (előkezelés), majd ezután elvetjük. A kétféle palántanevelés közül a szabad-ágyi az elterjedtebb.
Palántaneveléskor a magvetés sortávolsága 20-25 cm, a vetésmélység 0,5-1 cm. Egy hektár palántaszükségletét 200-250 m2 felületen lehet felnevelni, melyhez 0,6 kg vetőmag szükséges. A palántákat – a már említett időpontokban – kézzel vagy palántázó-géppel ültetjük ki. Sor-, és tőtávolság 50-60 X 30-35 cm.
A citromfű szaporítása – mivel folyamatosan sarjadó tövű növény – tőelosztással is történhet. A 2-3 éves, egészséges töveket 3-5 „palántára” osztjuk szét. A szeptemberben kiszedett növényeket a talajtól,az elhalt és penészes, elfásodott gyökerű szárrészektől megtisztítjuk, szétosztjuk. Az így nyert egyedeket 10-12 cm mély barázdákba telepítjük, majd azonnal takarjuk és hengerezzük. A barázdákat 50-60 cm-re húzzuk ki, és a töveket 30-35 cm-re helyezzük el. A telepítést szeptember 15-ig el kell végezni, hogy a kiültetett tövek jól meggyökeresedjenek, és ne fagyjanak ki. 1 ha-ra 40000 – 42000 db növény szükséges.
Ápolás
A citromfű fejlődése eleinte igen lassú, ezért a talaj gyommentesen tartása és lazítása érdekében az első évben 2 alkalommal sorközművelés (kapálás vagy kultivátorozás) szükséges. A 2. és a további években ezen felül vegyszeres gyomirtással biztosítható az állomány gyommentessége. A növényállomány vegetációs periódusának kezdete előtt Merkazinnal (prometrin, 4-6 kg/ha) vagy Patosan 50 WP (metobromuron 3,55 kg/ha) védekezhetünk. Az első vágás után célszerű a vegyszeres gyomirtás megismétlése Merkazinnal (3 kg/ha).
Bár a citromfű szárazságtűrő, az öntözést meghálálja. Legjobban a júniusi és az első vágás utáni öntözést hasznosítja.
Növényvédelem
A szívó kártevők (levéltetvek, kabócák) és a földibolhák ellen hatásos védekezés az Ultracid 40WP (metidation) inszekticiddel való permetezés.
A szeptóriás levélfoltosság terjedésének megakadályozására Chinoin Fundazol 50 WP 1 kg/ha 800-1000 l/ha vízben oldva alkalmazható a tünetek megjelenésekor. Fontos a betegség elleni védekezés, mert a betegség elhatalmasodása a levelek lehullását okozhatja.
A sűrűn ültetett növényállományban felléphet a mentarozsda is.
Megjelenésekor a fenti Chinoin Fundazolos permetezés védelmet nyújthat, a legcélszerűbb azonban a növényállomány mielőbbi levágása.
A fenti növényvédőszerek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 14-21 nap, melynek pontos betartására ügyelni kell és a betakarítás megkezdése előtt időben be kell fejezni a permetezést!
Betakarítás
A citromfű az ültetés utáni években csak egyszer, a későbbiek folyamán kétszer (ritkán háromszor) vágható.
A növény föld feletti részének optimális betakarítási ideje a virágzás kezdetén, a bimbók megjelenésekor van. Így az első vágás időpontja június vége, július eleje. A második vágásra az új hajtások 50-60 cm-es magassága esetén kerül sor, melynek ideje általában augusztus első fele. (Harmadik vágás – jó időjárás, megfelelő tápanyag-ellátottságú talaj esetében – szeptember lehet.)
A betakarítást lehetőleg napos időben végezzük (ekkor maximális a növény illóolaj felhalmozása). A harmat felszáradását mindig várjuk meg. A vágás magassága a talajfelszín felett 5-10 cm. Az 50 cm-nél magasabb állomány esetében a jó minőségű drog előállítása érdekében fontos, hogy a betakarított leveles hajtást a hajtáscsúcstól számított 40 cm-es magasságban vissza kell vágni A vágás kézzel (kasza, sarló) vagy géppel, kaszálva-rakodóval történik.
Levélárut fosztással állíthatunk elő, a levágott leveles hajtásról frissen le kell fosztani a leveleket, majd így szárítani.
Várható terméshozam: 2-4 t/ha száraz leveles hajtás, vagy
0,7-1 t/ha száraz levél.
Termelőüzemi feldolgozás
A betakarított leveles hajtást, illetve levelet, célszerű a vágás után azonnal a szárítóhelyre szállítani. A szárítás fedett, szellős helyen (padláson, színben), vékony rétegben kiterítve történjen. Amennyiben lehetőség van rá, használjunk műszárítót (TSzP II.), mert ezzel biztosítani tudjuk a jó minőségű drogot. Ebben az esetben a szárítási hőmérséklet 40oC lehet.
A citromfű nyomásra nagyon érzékeny, gyorsan barnul, ezért szárítás során lehetőleg ne forgassuk! A drogot csak „vonódott” állapotában lehet felszedni, mert a száraz levél könnyen morzsolódik.
Általános minőségi követelmények
A drog csak a citromfű (Melissa officinalis) – virágzás elején gyűjtött és megszárított – lombleveleiből állhat. A növény egyéb részeit, valamint a vele összetéveszthető, így a méhészek által termesztett borzas szőrű citromfű (Melissa officinalis var. hirsuta) és a szív alakú, molyhos levelű illatos macskamenta (Nepeta cataria), valamint a vadon termő erdei méhfű (Melittis melissophyllum) leveleiből 2%-ot tartalmazhat. Szervetlen szennyeződés 0,5% lehet. Illóolaj-tartalom legalább 0,3%.
A drog nem lehet dohos, penészes, idegen szagú. Mérgező hatású vagy ártalmas növényi részek, idegen anyagok nem lehetnek benne. Rovarirtó szerek, növényvédő szerek porát, rovarokat vagy azok lárváit nem tartalmazhatja.
Az Európai Gyógyszerkönyvben, a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben szerepel.
Ajánlott ellenőrzési és szaktanácsadási időpontok
1. A citromfű palántanevelése előtt, a talajállapot és a vetés pontos időpontjának meghatározása.
2. Palánták kiültetési idejének meghatározása.
3. Növényvédelmi szaktanácsadás a tenyészidőben a szívókártevők megelőző, és a gombabetegségek elleni védekezés időpontjának meghatározása.
4. Betakarítás kezdete előtt, a betakarítás idejének és módjának optimalizálása.