Útmutató
az ánizs (Pimpinella anisum) termesztéséhez
A Földközi-tenger keleti térségében, Kis-Ázsiában és Egyiptomban őshonos, ahol már a legrégebbi időktől fogva használták gyógy- és fűszernövényként. Az ókori görögök betegségek megelőzésére, az emésztés serkentésére fogyasztották a magjait, Dioszkoridész fájdalomcsillapító, vizelethajtó hatását írta le, mérges állatok harapása ellen ajánlotta. Pannóniába a rómaiak hozták be, ma is egyik kedvelt fűszernövényünk, a VIII: Magyar Gyógyszerkönyvben pedig hivatalos drog. Étvágyjavító, emésztést serkentő, hurutoldó, fertőtlenítő és görcsoldó hatású. Termését és illóolaját az élelmiszer- és cukoripar, de főképpen a likőripar használja fel.
Az ernyősvirágúak családjába tartozó egyéves, lágyszárú növény. Szára 40-70 cm magas, elágazó, egyenesen felálló, enyhén szőrözött, végig leveles. Szára gyenge, ezért előfordul, hogy a növény a talajra dől. Szárlevelei a szár alsóbb részein kerekdedek, közepén szeldeltek, a felsők sallangosak. Virágzata összetett ernyő, amely 10-15 ernyőcskéből áll. Termése tojásdad, vagy fordított körte alakú ikerkaszat, csúcsán a két bibe-maradvány látható. Színe szürkészöld vagy szürkésbarna. Ezermagtömege: 1,5 – 4 g.
Környezeti igénye
Melegigényes, az ország északi, hűvösebb vidékein nem termeszthető. A magvak csírázási hő optimuma 20-25 oC. A csíranövények a hidegre nem érzékenyek, a néhány fokos fagyokat is elviselik. Víz és tápanyagigényes.
A csirázásához bőséges nedvességet igényel, legtöbb vizet a szárba indulás kezdetétől a virágzásig vesz fel. Érésekor a meleg, száraz időjárás a kedvező. Talaj tekintetében is igényes. Sikeresen csak jó szerkezetű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, semleges kémhatású talajon termeszthető. Homok vagy erősen kötött hideg talajok nem alkalmasak termesztésére.
Elővetemény
Az ánizs legjobb előveteménye a gabona, mert ez után a talaj művelésére elegendő idő áll rendelkezésre. Jó elővetemény a zöldtakarmánynövények (pl. silókukorica). Nem vethető pergő magvú ernyősök után (koriander, kömény stb.), betegségük ugyanis közös és termésük nehezen tisztítható ki az ánizsból.
Talaj-előkészítés
Az elővetemény betakarítása után azonnal végezzük el a tarlóhántást. Az őszi mélyszántásig folyamatosan műveljük a talajt, hogy a gyomokat elpusztítsuk, illetve a gyommagvakat kikelésre késztessük. Az őszi mélyszántást (25-30 cm) feltétlen el kell végezni, hogy a téli csapadék a talajba kerüljön. Tavasszal a talajt, amint lehet zárjuk, és kertszerűen munkáljuk el.
Tápanyagellátás
Az ánizs kielégítő mennyiségű és jó termést csak megfelelő, könnyen felvehető tápanyag biztosítása esetén ad. Hektáronként 1 tonna hozamot tervezve 40-60 kg N, 60-100 kg P2O5, 40-60 kg K2O tápanyagot tartalmazó műtrágyát adjunk, melyet az őszi talajműveléskor és a tavaszi vetőágy előkészítésekor szórjunk ki.
Szaporítás
Március végén – április elején vethető, amikor a talaj már legalább 7-8 oC-ra felmelegedett. Ennél alacsonyabb talajhőmérsékletnél történő vetés hiányos kelést eredményez. A vetés 25-30 cm sortávolságra, 2-3 cm mélységre történjen. A vetőmagszükséglet 15-20 kg/ha (80-100 db mag/fm). Az egyenletes kelés érdekében a vetés után azonnal hengerezzünk.

Ápolás
Az ánizs kelése és kezdeti növekedése lassú, ezért az elgyomosodás jelent veszélyt rá. Néhány gyomirtó szerre ugyan az ánizs toleráns, ezek használata ellenére – mivel a növény gyom-elnyomó képessége gyenge – gyakran szükség van mechanikai gyomirtásra is. Lényegesen csökkenti az elgyomosodást és megkönnyíti a kapálást, ha a vetés után (preemergensen) 2,5 – 3,5 kg/ha Merkazin, vagy 2-3 kg/ha Maloran 50 WP, vagy 4-6 l/ha Stomp 330 EC juttatunk ki a területre. A legalább 10 cm magasságú növényállomány, a bimbózásig 2 kg/ha Afalonnal ismételten, vegyszeresen gyomirtható. Ez a kezelés a kétszikű gyomok nagy részét 10-14 napon belül leperzseli. Egyszikű gyomok ellen a kezdeti fejlődéskor Dual Gold 960 EC 2-2,5 l/ha, később Fusilade S 1-3 l/ha juttassunk ki a területre.
A virágzás és termésérés közti időszakban figyelmet kell fordítani a foltos bürök (Conium maculatum) irtására. A foltos bürök mérgező termése alakra és méretre is majdnem megegyezik az ánizséval, kitisztítása lehetetlen. A foltos bürök termésével szennyezett ánizs nem értékesíthető, gyakorlatilag sem drognak, sem vetőmagnak nem használható.
Növényvédelem
Veszélyes betegsége a bakteriózis, mely a korianderhez hasonlóan a virágok elszáradását okozza. A betegséget terjesztő rovarok ellen a szárba indulás stádiumában kell védekezni.
Kártevői közül a bagolylepke hernyóit, a köménymolyt, a fecskefarkú lepkék hernyóit és a levélaknázó légy lárváit lehet még megemlíteni
Vetési bagolylepke hernyója Vetési bagolylepke
Képek forrása :
http://www.edenkert.hu/profi-kertesz/aktualis-kerti-munkak/ktalaj-kartevok-nematop-biocont/2811/
http://wikipedia.org

Köménymoly
kép forrása : http://wikipedia.org
Betakarítás
A többi ernyősvirágzatú növényhez hasonlóan az ánizs terméseinek érése is folyamatos, elhúzódó. Eltérést jelent, hogy termése viszonylag kevésbé pereg, ezért az egymenetes, kombájnos betakarítás terjedt el. A legértékesebb drog a középső, főernyőkben lévő ikerkaszat termésekből nyerhető.
Az egymenetes betakarítást július végét követően, a főernyőkben lévő termések beérésekor lehet megkezdeni. Ekkor a növény szárlevelei már teljesen leszáradtak. Az ánizs aratásakor a gabonakombájn cséplőrészét úgy kell beállítani, hogy az ikerkaszat termések ne törjenek.
Amennyiben az időjárás hűvös, csapadékos, az érés vontatott, szükség lehet a kétmenetes betakarításra. Ez esetben a növényt a főernyők terméseinek viasz érettségi stádiumában rendre vágjuk, majd 4-6 napos utóérlelés után gabonakombájnnal elcsépeljük. A várható terméshozam 0,5 – 1 tonna hektáronként.

Termelőüzemi feldolgozás
Az ánizs cséplése után, különösen az egymenetes kombájnos betakarítás után, a termések nedvességtartalma mghaladja a 14-15%-ot, ezért feltétlenül szárítani kell. Jól alkalmazható erre a célra a szellőztetéses TSzP szárítóberendezés, de megfelelő a fedett színben való, vékony rétegben történő kiterítés, forgatás is. Az ánizs terméséből a szárat, levelet és az idegen anyagokat tisztítással kell eltávolítani.
Általános minőségi követelmények
A drog, csak az ánizs terméseiből (megszárított kaszattermés) állhat. Nem lehet dohos, penészes, idegen szagú. Mérgező vagy ártalmas hatású növényi részek, idegen anyagok nem lehetnek benne. Rovarirtó szerek, növényvédő szerek porát, rovarkártevőket nem tartalmazhat.
Mivel a termésdrog gyógyászati felhasználásra kerül, különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a drog ne tartalmazzon mérgező növényi magvakat. A tisztítási hulladékot illóolaj lepárlással még hasznosítani lehet.
Nem tartalmazhatja a mérgező foltos bürök (Conium maculatum) ikerkaszat termését. Ez kisebb méretű az ánizs termésénél, nincs fedőszőre, csupasz, keserű ízű és nem ánizs szagú. 10%-os nátronlúggal nedvesítve enyhe melegítéskor kellemetlen, romlott halra, egérvizeletre emlékeztető szagot áraszt.
A kereskedelmi I. osztályú fűszerként használt ánizs tisztasága 96,5%, a csökkent értékű termés legfeljebb 2,5% szerves idegen anyagot tartalmazhat. Szervetlen idegen anyag legfeljebb 1% lehet benne. Illóolaj-tartalma legalább 1,5% legyen.
A drog minőségi követelményeit az Európai Gyógyszerkönyv rögzíti.
Ajánlott ellenőrzési és szaktanácsadási időpontok
1. Május eleje, a gyomosság felvételezése, a mechanikai vagy a vegyszeres gyomirtás elvégzésének eldöntése.
2. Augusztus eleje, a foltos bürök - fertőzöttség felmérése, és az aratás időpontjának eldöntése.